Többcélú Kistérségi Társulás

Menü
 

 
  Városfejlesztés  -  2016. 02. 17. 14:22  -  Bácskai Gergely
Modern Városok Program - miről szól a fehérvári 16 milliárd?
  
Tavaly 13 megyei jogú várossal - köztük Székesfehérvárral - kötött együttműködést a kormány a Modern Városok Program keretében. Egy múlt heti kormányhatározat szerint csak az idei költségvetés terhére több mint 50 milliárd forintot fordítanak a megyei jogú városok fejlesztésére, a legnagyobb összeget pedig, mintegy 16 milliárd forintot Székesfehérvár kapja ebben az évben.

A kormányhatározat Székesfehérvárra vonatkozó első pontja a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház 7 milliárd forintos fejlesztése, melyet teljes összeggel támogat a kormány.

A legnagyobb állami kézben lévő vidéki kórház területén egy közel 11 ezer négyzetméter alapterületű, ötszintes, kiemelten a modern kori népbetegségek kezelésére alkalmas belgyógyászati tömböt építenek. A betegeket egyetlen, zárt és biztonságos rendszerben látják el a kórházba kerüléstől a rehabilitációig. A Szent György Kórház új belgyógyászati tömbjének építésén túl a parkolási problémák megoldására is tartalmaz forrást a Modern Városok Program: a külső parkolók kapnak egy olyan második szintet, mely több száz új parkolót jelent.
A Modern Várások Program eddigi megállapodásait érintő 2016-os költségvetési vállalásokról listát tett közzé a kormány a múlt héten, melyből látszik, hogy a legnagyobb idei forrást Székesfehérvár kapja 16 milliárd forinttal. A város életében rendkívül fontos mérföldkő az egyedülálló program, hiszen a rendszerváltás óta nem volt olyan komplex fejlesztési terv, ami a vidéki nagyvárosokat összefogva elismeri azt a kiemelt szerepet, amit ezek a városok az ország életében betöltenek.

A Modern Városok Program idei fejlesztésiről és a múlt héten született 16 milliárdos kormányzati döntésről közös sajtótájékoztatón számolt be Vargha Tamás államtitkár,  Székesfehérvár országgyűlési képviselője és Cser-Palkovics András polgármester.
Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az első 13 város közül Fehérvár kaphatja a legtöbb támogatást, ami a jó előkészítő munkának köszönhető – mondta Vargha Tamás. Kiemelte, hogy az ún. intermodális csomópontról is döntés született, miszerint Fehérvár bekerült abba a szűk körbe, hogy a megújuló vasútállomás mellett megvalósulhat egy modern közlekedési központ Ennek egyik legfontosabb fejlesztése a Mártírok utat és az Újváralja sort összekötő felüljáró megépítése.

A művészetekre, a kultúrára és a sportra épülő középiskola campust a Csónakázó-tóhoz közeli területen, a Szabadságharcos út mentén alakítják ki két ütemben. Az első ütemre esedékes 7,5 milliárd forint biztosításával elkezdődhet a három évre tervezett megvalósítás, azaz sor kerülhet az új gimnáziumi épület és tornacsarnok felépítése és a meglévő középiskola felújítása.
Négy fejlesztés esetében konkrét forrásokat kap a város, a többi Fehérvári fejlesztés, amit a Modern Városok Program tartalmaz a 2017-es és a 2018-as költségvetésben lesz benne - hangsúlyozta Cser-Palkovics András. A mostani 16 milliárd forint az első ütem lebonyolításához szükséges forrás. A kórház és annak parkolójának, fejlesztésén túl 7.5 milliárd értékben a középiskolai kampusz első üteme is megvalósulhat, a második ütem pedig mintegy 5 milliárdos fejlesztést tartalmaz. Zöldmezős beruházással megépül egy új iskola és az ehhez kapcsolódó új sportcsarnok, de a fejlesztés a meglévő épületek felújítását is jelenti, amit összekötünk egy megfelelően kialakított közösségi térrel. A középiskolai kampusz kuriózum lesz az országban, uugyanis középiskolák tekintetében ilyen nincs az országban. Ez a fejlesztés eredményezi, hogy a Csónakázó-tó és környéke teljes rehabilitációja elkészül.

Az alsóvárosi réten néhány évvel ezelőtt még ipari tevékenységet szeretett volna látni a korábbi tulajdonos. Most a város legújabb erdős, zöldterülete lehet, amit igazából a ma gyermekei értékelnek majd fiatal felnőttként.
Egymilliárdos forrást kap a város az egyik legjelentősebb környezetvédelmi beruházás finanszírozására. „Székesfehérvár egy olyan város, mely méltán büszke a gazdaságára és büszke az iparára is, mely jelentősen terheli a környezetet. A környezetünk védelme érdekében, pedig egy olyan zöldterület növelést jelent a program, mely csökkenti a környezeti terhelést. Fehérvár decemberben már megvásárolta az alsóvárosi rét területét, ahova a korábbi tulajdonos ipari tevékenységet tervezett. A vételárat két ütemben fizeti ki Székesfehérvár és a 995 milliós támogatás finanszírozza az adásvétel költségvetési hátterét is." - mondta Fehérvár polgármestere.

A Budai út mellé tervezett multifunkcionális rendezvény- és sportcsarnok építése kapcsán megítélt félmilliárd forintból a területvásárlási és tervezési költségeket fedezik 2016-ban. A város vállalja, hogy elkészíti a komplett építési engedélyezési tervdokumentációt, valamint a közmű- és útterveket is.
Fehérváron nagyon régóta várt fejlesztés a rendezvénycsarnok megépítése, amiért régóta küzd a város. A Modern Városok Program keretén belül most 508 millió forint erejéig megkapjuk a terület megvásárlására a pénzt és az engedélyes tervekre a forrást – hangsúlyozta a város polgármestere. "El tudunk jutni az engedélyes tervek elkészítéséig és az építkezés költségeit a 2017-es és 2018-as állami költségvetés tartalmazza majd. A tervezés várhatóan egy-másfél éves folyamat. Ez lesz az ország második legnagyobb csarnoka, mely nagyobb lesz a debreceni Főnixnél is és szeretnénk nagy országos jeges rendezvényeknek is helyet biztosítani itt."